Diablo 3 - Paragon 100 Wizard

Wstęp

Wreszcie dotarłem do początku końca mojej wędrówki magiem w Diablo 3. Paragon 100 został osiągnięty. Udało się zrobić parę klimatycznych screenów a'la Władca Pierścieni ;) z tej okazji :)

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

Historia

D3 wciągnęło mnie od samego początku, wiedziałem że będę grał Wizardem na długo przed wyjściem gry. Zacząłem swoją przygodę dość późno, bo dopiero w drugiej połowie grudnia 2012. Wcześniej nie miałem czasu grać. Miało to swoje plusy i minusy, sporo bugów do tego czasu usunięto z gry, ale żałuję że nie widziałem tego trudnego Inferno, teraz gra jest zdecydowanie zbyt prosta.

Gdzieś do poziomu 35 (Paragon) zupełnie nie myślałem o typowej "farmie". Grałem zazwyczaj robiąc całe akty, zbierałem wszystkie przedmioty, otwierałem wszystkie skrzynki i zabijałem każdego pojedynczego potwora. Gra mnie na maksa cieszyła i pomimo paru mankamentów, naprawdę uważam, że jest dobra. Spędziłem też sporo czasu na robieniu Achivmentów.

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

Na tym 35-tym napisałem Diablo 3 Exp timer i zacząłem myśleć o zdobyciu maksymalnego poziomu. Zacząłem śledzić, gdzie leci najwięcej expa, i starałem się to połączyć z graniem w miejscach które lubię. Nie interesowała mnie czysta wydajność, bo nie jestem robotem, i gra to rozrywka, a nie nudna praca. Od samego początku do samego końca podnosiłem praktycznie wszystkie zółte itemy, gemy, księgi itd itp. Było to na maxa nie opłacalne patrząc na exp/h, ale co mi tam, ja lubię loot :)

Grałem głównie na MP5, bo tam czułem największą frajdę z rozwałki potworów. Elity padały w kilka sekund, ja natomiast dość rzadko, ale czasem się zdarzało. To była dobra równowaga.

Gdy wszedł Patch 1.0.8 (zwiększona gęstość potworów) miałem już poziom 80, wiedziałem, że P100 jest niedaleko :) Akurat się rozchorowałem, więc i tak siedziałem w domu.

Build

Od początku podobały mi się Disintegrate i Archon, i na tych dwóch skillach opierałem swoje buildy. Najpierw Archon był tylko jako dopalacz na bossy, bo nie byłem w stanie się w nim utrzymać. Ale w miarę rozwoju postaci coraz dłużej na nim latałem.

Było parę wariacji builda, myślałem kiedyś, że Temporal Flux w połączeniu z Cold Blooded da mi dodatkowe 20% damage na Archonie, ale niestety to nie tak nie działa. Build, który miałem przez 90% czasu to ten:

Mój build w Kalkulatorze

Runy Scramble w Storm Armor i Teleport Archona niesamowicie przyspieszają poruszanie się. Blood Magic z Magic Weapon zapewnia Life Steal.

Gdyby Archon zszedł, i się jeszcze nie zregenerował, co akurat od wersji 1.0.8 z wyższą gęstością mobów rzadko się zdarza, dostępne są 2 umiejętności - Blizzard z redukcją kosztu many (runa Snowbound) pozwala momentalnie obsypać cały ekran czarem, a Healing Blades (dodatkowe 5% Life Steal) z Spectral Blade dają praktycznie nieśmiertelność podczas tankowania.

Chciałem osiągnąc magiczną granicę 300k dps na Paragoni 100 i się udało! :)

Czasem gram też CM/WW, mam kilka dodatkowych przedmiotów pod ten build, ale jest szalenie dla mnie nudny, i ręce bolą po pewnym czasie spamowania klawiszy ;) Ale do solowania Uberów, czy grania na MP10 jest niestety niezbędny.

Dropy

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

Przez te 525 godzin grania wypadły mi 2 dobre przedmioty, moja największa duma, amulet który noszę do dziś...

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

...oraz Maska Zunimasy z Critem, poszła za 80mil. Poza tym z 8-10 zółtych i legendarnych, które się sprzedały za 10-20mil. Jako, że nie kręci mnie wydawanie prawdziwej kasy na wirtualne przedmioty z gry, całe złoto zdobyłem sam w grze. Parę razy coś kupiłem tanio i sprzedałem drogo na AH, ale ogólnie szkoda mi czasu na siedzenie w tabelkach aukcji. Głównie po prostu sprzedaję każdy użyteczny przedmiot, który znajdę. Zarobiłem dużo więcej złota na żółtych itemach, które zbierałem cały czas, niż na Legendarkach, które w 99% są słabe. Po tym biegu do P100 mam teraz 3 postaci wypełnione dobrymi i średnimi itemami, które będą systematycznie trafiać na AH.

Podnosiłem też wszystkie Klejnoty i Księgi, i wszystkie gemy, które mam na sobie zrobiłem sam, z materiałów, które sam znalazłem. Może nie jest to jakieś wielkie osiągnięcie, ale cieszy i daje następne cele, bo jeszcze sporo Topazów i Emeraldów mi trzeba ;)

Jeszcze jedna rzecz warta wspomnienia na punkcie której miałem fioła - mój biały kapelusz ;) Strasznie nie podobają mi się te maski w D3. Nie mam pojęcia, czemu każdy topowy hełm zostawia odkryty cały tył głowy, i wisi tylko na sznurku. Bez sensu. Chciałem mieć stylowy, a'la Gandalf ;) kapelusz i po długich poszukiwaniach udało mi się kupić na AH za 15mil to cudo, wygląda super, ma prawie maksymalne rolle samych użytecznych rzeczy, a ten Armor, yay! :) Mimo, że nie daje takiego kopa do DPS jak Mempo, to i tak go nie zamienię na maskę ze sznurkiem! ;)

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

Wraz ze wzrostem Magic Find i Paragonów widać coraz więcej dropów. Wiele ludzi twierdzi, że MF nie działa. Moim zdaniem działa i widzę ogromną różnicę w ilości przedmiotów, które wypadają pomiędzy np. Paragonem 5, a Paragonem 90. Poniżej przykładowy drop legendarek tylko z 2 przebiegów po wybranych sekcjach Aktu 1.

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

Oczywiście była też niezliczona masa zółtych przedmiotów, te legendarki standardowo okazały się śmieciami, ale z zółtych zazwyczaj się trafi 1-5, które nadają się na AH.

Ścieżka expienia w 1.0.8

Często, żeby nie umrzeć z nudów, grałem prawie całe akty. Gdy byłem nastawiony wybitnie tylko na exp, starałem się robić jak najwięcej plansz z danego aktu, żeby nie ograniczać się tylko do jednej strefy, bo można szybko znudzić się grą.

Najlepsze dla mnie "runy" to:
AKT 1
1. Festering Woods (wraz z Warrior's Rest i Crypt of the Ancients) - nabicie 4-5 NV
2. Jeśli za mało miałem NV to Leoric's Manor, jeśli było 5 to od razu punkt 3
3. Fields of Misery (+wszystkie specjalne lochy, poza Khazra's Den)
4. Weeping Hollow (+wszystkie specjalne lochy)
5. Halls of Agony 1 i 2
6. Cursed Hold
7. Halls of Agony 3
8. Jeśli miałem dużo czasu na Archonie to też zabijałem Butchera

AKT 2
1. Vault of Assasin (tylko do momentu nabicia 5NV)
2. Dahglur Oasis (+większość specjalnych lochów)
3. Forgotten Ruins
4. Eastern i Western Channel

AKT 3
1. Skycrown Battlements w odwrotną stronę(TP ze Stonefort)
2. Stonefort (głownie dla Klucznika)
3. Keep Depth 2
4. Rakkis Crossing (w odwrotną stronę)

AKT 4
Cały od początku, szybko się go robi. Ważne tylko, żeby wejść na niego z Aktu 3, już z 5NV. Od wersji 1.0.7 stacki przechodzą pomiędzy aktami.

I to chyba na tyle, poniżej jeszcze screen mojego expa z najbardziej hardcorowego dnia (wiele godzin grałem). Czasy exp/h są realne tzn. zawierają w sobie naprawy, zbieranie, identyfikację i sprzedawanie itemów, tworzenie gier czy wyskoki po kanapkę czy do WC ;) Spokojnie można wykręcić większe liczby, np. nie zbierając żółtych, nie chodząc do WC itp, ale ja tam wolę normalne granie, a nie tryb robota. ;) Rekordowo wychodziło mi czasem 110-120 exp/h (z podnoszeniem, id, sprzedawaniem). Ah, jak są te małe liczby jak 1 exp/h to akurat robiłem sobie przerwę po prostu.

Diablo 3 Paragon 100 Wizard

Ah, no i mój profil na:
- Battle.net
- Diablo Progress