język: polski
english: coming soon
Historia Biblioteki Kalais'a? Hmm, spróbuję to opowiedzieć w jakiś ciekawy sposób. Mam wrażenie, że właściwym będzie rozpoczęcie od tego jak zaczęła się moja przygoda z Diablo, gdyż moja miłość do tej gry była motorem napędowym do stworzenia tego serwisu.
Luty 1996, wtedy pierwszy raz usłyszałem o Diablo. Twórcy genialnych WarCraft 1 i 2 robili nową grę. W obie zagrywałem się godzinami. Diabełek na screenach z zapowiedzi wyglądał ślicznie. Przez parę następnych miesięcy docierały różne informacje o nadchodzącym hicie. Aż w listopadzie 1996 wydane zostało Diablo Pre-Release Demo. Kupiłem PC-Gamera z dołączoną płytą CD. Wtedy się zaczęło. Wiedziałem, że to jest coś na co warto było czekać. Jeden poziom, jedna klasa postaci, prawie puste miasto, ale za to jaki klimat. Przeszedłem to demo chyba z tysiąc razy. Pamiętam, że grałem nawet podczas Bożego Narodzenia. Byle zjeść i do kompa, masakra.
Na początku 1997, jak tylko CD Projekt wydał Diablo w Polsce poleciałem do sklepu i kupiłem za jakieś koszmarnie wielkie pieniądze grę. Piękne pudełko, niesamowita instrukcja, z trudem się powstrzymałem od odpalenia gry, przeczytałem instrukcję od deski do deski. Nie chciałem niczego stracić z tego wydarzenia. Odpaliłem grę i odpłynąłem w ten wspaniały mroczny świat na chyba tydzień. Wszystko robiłem super powoli, żeby się rozkoszować każdą chwilą, rozmawiałem z każdą postacią, robiłem wszystkie questy, zabijałem każdego potwora, otwierałem każdą skrzynię, po prostu przechodziłem Diablo z subatomową dokładnością. Pamiętam, że grałem za pierwszym razem wojownikiem, ale strasznie interesowały mnie czary, więc naładowałem tyle punktów w magię i wydawałem całą kasę na księgi czarów, że miałem na końcu wielkie problemy z zabiciem Diablo. Hehe, później już tylko grałem prawdziwym magiem :)
Już przy drugim przechodzeniu Diablo zacząłem zapisywać zrzuty ekranu ze znalezionymi unikatami, i można to uznać za początek kolekcjonowania informacji o Diablo. Parę tygodni później kilka wypadów do kafejek internetowych (nie miałem wtedy internetu w domu) ze znajomymi ukazało mi prawdziwe oblicze Diablo – granie po sieci z innymi ludźmi. Godziny mijały szybko, kasa leciała, nie było mnie na to stać. Na szczęście miałem w bloku LAN postawiony z kumplami. Kable wisiały na zewnątrz z okna do okna haha. Głównie graliśmy w Dooma, ale wtedy nadeszła era Diablo.
Myślę, że około roku 2000 już miałem w głowie większość statystyk przedmiotów, a unikaty leżały na dysku. Zacząłem wszystko układać w wordzie. Przełomowe było trafienie na program do grzebania w pliku z danymi z Diablo. Przesiedziałem parę ładnych dni i znalazłem masę ciekawych rzeczy, których nigdy nie widziałem w samej grze. W tym okresie poznałem gościa, który pisał strony internetowe i uświadomił mi, że można to robić w zwykłym notatniku. No i zaopatrzony w programy Paint i Notatnik napisałem swoją pierwszą stronę – Ciekawostki z Diablo. Właściwie oglądali ją tylko znajomi z LANu. Nadal nie miałem netu w domu... Później przeniosłem Unikaty z Worda do formatu html. Powoli zbierałem i zapisywałem różne statystyki, aż w 2001 wreszcie stała się światłość i pojawił się modem w moim domu. Mogłem tylko czasem z niego korzystać, gdyż miałem limit i odcinało mi telefon po przekroczeniu jakiejś tam sumy. A że potrafiłem siedzieć godzinami na telefonie (pozdrawiam Gosię...), to czasem już 10-tego cała rodzina nie mogła dzwonić.
Założyłem konto pocztowe na dziwnym serwisie o nazwie poland.com, dostałem jakąś śmieszną przestrzeń dyskową i Biblioteka Kalais'a ruszyła na podbój sieci. Dokładnie 11 lutego 2001 zaistniała pod adresem http://strony.poland.com/kalais_wwa/ . Wyglądało to wtedy mniej więcej tak:
Warto dodać, że witał nas przy wejściu na stronę ten oto straszliwie niskiej jakości głos Caina . Dzięki rzetelnym i unikatowym informacjom Biblioteka bardzo szybko stała się bardzo popularna i często odwiedzana. O jej istnieniu informowała oficjalna polska strona Diablo 2 oraz większość serwisów o D1. Trzeba przyznać, że działała wtedy parszywie wolno (poland.com... taa...). Czytelnicy zrobili się bardzo aktywni, pamiętam, że nie nadążałem z odpisywaniem na maile. Pod koniec lutego strona przeszła mini redesign, dostała nowe logo :)
Bardzo szybko dostałem kilka propozycji połączenia mojego serwisu z innymi, między innymi z Sin War, ale wolałem kontynuowanie Biblioteki jako niezależnej strony. Dokładnie 29 czerwca 2001, po nieprzespanej nocy, strona dostała nowy wygląd. Odcienie szarości, kilka grafik ze świetnej instrukcji zbudowały unikatowy wygląd Biblioteki. Był to już finalny design, ten który był obecny aż do 2010 roku. Najśmieszniejsze jest to, że tak samo jak poprzednie wersje, był zrobiony w programie Paint i Notatniku...
Jakoś w sierpniu 2001 poznałem ludzi z angrenost.org, serwera skupiającego graczy d1 i d2. Były to czasy, gdy wiele osób przeniosło się na D2 (również ekipa z angrenost), ale przy D1 została silna ekipa osób zawiedzionych D2. Zaraz po tym, dokładnie 20 sierpnia 2001, strona została przeniesiona pod nowy adres http://angrenost.org/~bk/ i leżała tam sobie aż do 2010 roku, po drodze zmieniając adres na http://bk.angrenost.org/. Wielkie dzięki chłopaki za te lata hostingu.
Do końca 2003 roku Biblioteka działała z mniejszą lub większą aktywnością, aż nastała cisza. Strona była cały czas online, pełniła rolę zamkniętej skarbnicy wiedzy o Diablo. Nadal miała bardzo wysoką oglądalność. Stało się tradycją, że wszystkie nowo powstające strony o D1 kopiowały wszystko z mojego serwisu. Czasem nawet bez najmniejszych zmian. Przez jakiś czas walczyłem z tym, wysyłając maile do właścicieli stron i hostingów, zazwyczaj przepraszano mnie i usuwano strony lub działy z moją zawartością. Z czasem wszystkie te strony i tak upadały. Do dziś można jednak zobaczyć jaki Biblioteka miała wielki wpływ na polskie strony o Diablo 1. Historie postaci NPC, ciekawostki, układ prefiksów i sufiksów, przedmiotów, na wszystkich stronach wygląda to jak zmodyfikowana kopia Biblioteki. Warto zaznaczyć, że zagraniczne strony, które z oczywistych powodów nie czerpały z Biblioteki, rozwiązywały zupełnie inaczej układy i stylistykę działów.
Biblioteka nigdy nie miała szczęścia do forum. Na początku w ogóle go nie było. Później angrenost co jakiś czas zmieniał swój silnik, i fora przepadały. Zawsze niestety długo zwlekałem z tworzeniem nowego forum. W końcu, gdy sytuacja się ustabilizowała i powstało obecne forum angrenost, nie przyciągnęło niestety zbyt wielu ludzi. Szczerze powiedziawszy sam je nie bardzo lubiłem ;) Dziś mamy zupełnie nowe Forum dyskusyjne dedykowane tylko Bibliotece, mam nadzieję że rozkręcimy je porządnie.
Ale wracając do przeszłości, jakoś w marcu 2003 trafiłem na moda Rebirth, i utrzymywałem kontakt z jego włoskim twórcą. Pokładałem w nim wielkie nadzieje, więc dokładnie 24 kwietnia otworzyłem jego oficjalną stronę. Do grudnia jako tako serwis funkcjonował, i zupełnie straciłem zapał, ponieważ Rebirth zaczynało być totalnie nieprzemyślane i słabo zbalansowane. Sama strona Reba była już zaprojektowana w Photoshopie i napisana w php. Duży postęp techniczny wraz z nią poczyniłem.
Rok 2003 i początki 2004 to zdecydowanie był czas ostrego grania w Middle Earth mod. Wraz z Riders of the Storm odbyliśmy nieskończenie wiele wypraw zakończonych pokonaniem Saurona i Morgotha. Przygotowałem też w tamtym czasie stronę dla tego zrzeszenia.
SCREEN WKRÓTCE
Później nastała spora przerwa w mojej aktywności w świecie Diablo. Gdzieś po drodze serwery angrenost zaliczyły duży pad, i Biblioteka zniknęła na parę miesięcy z sieci. Linki z innych stron zostały usunięte, wujek Google też trochę zapomniał o mnie. Po perypetiach strona wróciła pod stary adres. Ale cisza trwała. Aż do 2008 roku, kiedy wspomnienia wróciły i zacząłem raz na jakiś czas grać znowu w Middle Earth. Tym razem tylko z garstką ludzi, a większość czasu sam. Postawiłem dział o tym modzie, który w zasadzie funkcjonował jako oddzielna strona.
Wtedy zacząłem myśleć o dużej reaktywacji Biblioteki, zacząłem tworzyć nową szatę graficzną. Niestety z braku wolnego czasu porzuciłem ten pomysł. Powstało kilka conceptów, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, możecie je zobaczyć poniżej.
I w końcu na przełomie czerwca i lipca 2010 zacząłem pracować nad nową Biblioteką. Wystartowała w sierpniu i wygląda właśnie tak, rozejrzyj się dookoła właśnie ją czytasz :) Używa nowatorskiego, w pełni napisanego przeze mnie systemu CMS opartego na XML. Napisana w dynamicznym języku PHP, w niektórych miejscach zintegrowana z system forum phpBB. Poczciwego Painta zastąpił oczywiście Photoshop, a notatnik Notepad++ Większość grafiki namalowana ręcznie przy użyciu tabletu. I to chyba na tyle, jestem w szoku że dotarłeś aż do tego miejsca drogi czytelniku. Pozostaje mi tylko użyć słów Ogdena z Diablo Pre-Release Demo:
"Continue on your quest, my friend. Only
the destruction of the evil that bind us
can bring us peace."
Pozdrawiam wszystkich fanów Diablo i Biblioteki!
Kalais
· Pytania i odpowiedzi - faq
· Forum dyskusyjne
· Twitter
· Kanał RSS
· Reklama