język: polski
english: coming soon

Podstawowe informacje o Diablo 1

Battle.net

1. Wstęp 2010

Na wstępie warto zaznaczyć, że ten dział został napisany w 2001 roku, dzisiejsza (2010) scena Diablo 1 niestety już jest bardzo nieliczna. Ale są też plusy, liczba cheaterów drastycznie spadła. Ludzie którzy wciąż grają na Battle.net to grupa prawdziwych fanów ponadczasowej gry, jaką bez wątpienia jest Diablo, i oszukiwanie jest mocno przez nich tępione.

Battle.net Logo

2. Wstęp właściwy

Battle.net to specjalna platforma firmy Blizzard Entertainment do grania w internecie. Była to pierwsza tego typu bezpłatna usługa zaimplementowana bezpośrednio w interfejsie gry. Przyczyniła się do ogromnego sukcesu Diablo. Tysiące graczy codziennie przemierzały podziemia katedry w Tristram.

Battle.net był wspaniały przez kilka pierwszych tygodni swego istnienia, a właściwie grania na nim w Diablo. Przede wszystkim nie było cheat'ów, hack'ów, dup'ów itd. Ludzie nie znali jeszcze dobrze gry, nikt nie wiedział co można znaleźć, a co nie. Wielkim wydarzeniem było, gdy ktoś znalazł Ring of Zodiac, Demonspike Coat, Dreamflange czy inny bardzo trudny do znalezienia i potężny przedmiot. Nie raz można było spotkać maga, wojownika czy łuczniczkę poszukujących jakiegoś konkretnego przedmiotu, oferujących ogromne sumy pieniędzy (Gold Pieces), lub nawet swoje usługi. Tak, tak, Bounty Hunters, bo tak się ich nazywało, zabijali na zlecenie innych graczy, aby w zamian dostać od zleceniodawcy upragniony przedmiot. Również nikt nie wiedział, że któraś z postaci (czytaj mag) jest najpotężniejsza, Blizzard twierdził że wszystkie są zrównoważone i żadna nie ma zdecydowanej przewagi nad inną. Z tego powodu najczęściej spotykanymi postaciami na battle.net byli wojownicy, gdyż są najłatwiejsi do prowadzenia na początku. Magami grali jedynie zapaleńcy i miłośnicy czarów, najczęściej dopiero odkrywając prawdę, kto tak naprawdę rządzi w tej grze :-) Najmniej, zresztą podobnie jak dziś, było łuczniczek. Wszystkich można było spotkać w przeróżnych sprzętach np. wojowników z toporami, lub nawet ze staff'ami, łuczniczki z mieczami lub mace'ami, każdy chodził w tym co znalazł i używał taktyki odpowiedniej do swojego sprzętu. Duele (pojedynki między graczami) były naprawdę ciekawe, nikt nie wiedział co ma przeciwnik i czego można się spodziewać z jego strony. I battle.net był piękny, aż nastała era cheat'ów. Jacyś frajerzy zaczęli pisać programy do oszukiwania w Diablo i skutecznie zepsuli wszystkim uczciwym graczom zabawę. Według mnie dzisiejszy battle.net jest zdegenerowany i o wiele większą przyjemność daje gra z kumplem po kablu, a najlepiej w LANie. Dzisiaj 90 % ludzi nosi ten sam, zduplikowany sprzęt i uczciwy gracz może szybko zniechęcić się do BN. Jeśli jednak zdecydujesz się tam grać oto garść przydatnych informacji.

3. Rodzaje graczy

Na battle.net przyjęło się rozróżniać trzy typy graczy:

Full Legit - w 100 % uczciwy gracz, nie używa żadnych trainer'ów, hack'ów, cheat'ów, dup'ów itd., używa tylko sprzętu, który sam znalazł lub dostał od innego Full Legita. Tak trzymać!

Legit - gracz, który nie używa nieśmiertelności itp., nie podpompowuje sobie sztucznie statystyk, ale używa zdupowanych lub skopiowanych za pomocą cheaterskich programików, legalnych przedmiotów. Przez takich ludzi Bounty Hunterzy przestali istnieć. Warto również zaznaczyć, że Legici z powodu małej wiedzy o Diablo (oczywiście nie zawsze, bo wielu o tym wie) używają Godly Plate of the Whale lub Lightforge (hełm), a to są najzwyklejsze w świecie cheaty, gdyż gra nigdy nie wygeneruje tych przedmiotów.

Cheater - to najgorsze co można spotkać na battle.net. Dzięki pomocy przeróżnych programików do oszukiwania (cheat'owania) najczęściej ma ok. 1000 - 100 000 Hit Points, Damage ok. 10 000 - 20 000, wszystkie atrybuty ok. 250 -750, nie rzadko również 100 % resist na wszystkie czary (które sam ma np. na 99 levelu), albo i nieśmiertelność, jednym słowem 100 % frajer, który sam nie potrafi do niczego dojść.

4. Podstawowe skróty

A oto kilka skrótów i terminów używanych przez graczy na Battle.net:

Skrót Znaczenie
PK Player Killer, gracz, który zabija innych graczy
TP czar Town Portal
RES czar Ressurect, czyli wskrzeszenie zabitego gracza
COOP od ang. Cooperative, wspólne, z innymi graczami, zabijanie potworów
DUEL pojedynek między graczami, rozgrywany najczęściej wg. wcześniej ustalonych zasad
DOT czerwona kropka, widoczna na ikonach graczy w chacie, ukazująca na jakim poziomie dany gracz zabił Diablo (1 dot - Normal, 2 - Nightmare, 3 - Hell)

5. Ikony na Battle.net

Oto ikony i ich znaczenie, które możemy zobaczyć na chacie, na który jesteśmy automatycznie kierowani zaraz po zalogowaniu się na battle.net:

Ikona Znaczenie
Ikona Battle.net Warrior, Rogue, Sorcerer, którzy jeszcze nigdy nie zabili Diablo
Ikona Battle.net Warrior, Rogue, Sorcerer, którzy mają 1 dot
Ikona Battle.net Warrior, Rogue, Sorcerer, którzy mają 2 doty
Ikona Battle.net Warrior, Rogue, Sorcerer, którzy mają 3 doty
Ikona Battle.net Warrior zalogowany używając Spawned Diablo (shareware)
Ikona Battle.net osoba reprezentująca firmę Blizzard
Ikona Battle.net oficjalny admninistrator battle.net
Ikona Battle.net operator kanału
Ikona Battle.net ktoś specjalny, zaproszony na dany kanał
Ikona Battle.net VIP zaproszony przez Blizzarda
Ikona Battle.net osoba, którą "squelchowałeś"
Ikona Battle.net osoba zalogowana używając programu tylko do "chatowania"
Ikona Battle.net osoba zalogowana używając StarCraft'a
Ikona Battle.net osoba, która ma tak kiepskie połączenie, że jedynie może rozmawiać na chacie

Podziękowania dla G'Kar, który podał mi wiele informacji zawartych w tym dziale.

Inne działy z sekcji "Podstawowe informacje o Diablo 1"

· Poradnik - podstawy
· Postacie NPC
· Questy
· Czary
· Unikaty