język: polski
english: coming soon

Ciekawostki ze świata Diablo 1

Wczesne wersje Diablo 1

1. Wstęp

Diablo w fazie produkcji przechodziło przeróżne przemiany. Były zmieniane koncepcje rozgrywki, wygląd i działanie czarów. Ogromne zmiany przechodził system zadań, czyli questów. Również interface przeszedł kilka znaczących iteracji. Mając dostęp do starych prezentacji z czasów, gdy Diablo było w fazie produkcji, do wywiadów z twórcami gry oraz kilku grywalnych wersji gry można śmiało wysnuć liczne wnioski o ile bardziej miała być rozbudowana nasza wspaniała gra.

Już w 2001 roku, kiedy to powstał ten serwis, napisałem wiele o zamierzeniach twórców, o usuniętych czarach, questach, potworach czy postaciach NPC. Większość tych informacji znajdowała się w działach o Informacje o Pre-Release Demo, Ciekawostki oraz Diablo Battle.net beta. W najbliższym czasie zostaną one mocno rozbudowane i trochę zmieni się struktura tych sekcji. Pomyślałem, że przyda się krótki wstęp, jakie właściwie rozróżniamy wersje Diablo 1.

2. Diablo "Alpha" (luty 1995 – październik 1996)

Logo Diablo AlphaWersje "Alpha" to robocza nazwa nadana przez graczy. Są to wersje nigdy nie upublicznione, które Blizzard pisał i modyfikował podczas tworzenia gry. Zachowały się jednak przeróżne screeny z tych wersji oraz wywiady z twórcami, dzięki czemu wiemy jak wyglądało bardzo wczesne Diablo. Więcej info wkrótce.

3. Diablo Pre-Release Demo (30 październik 1996)

Logo Diablo DemoRzadko się zdarza, aby firma wypuściła demo nie ukończonej gry. Było to wielkie wydarzenie, setki tysięcy graczy przemierzało miasto Tristram okrojone do 4 postaci NPC i wielokrotnie pokonywało jedyny dostępny pierwszy poziom podziemi. Nie było trybu multiplayer ani innych klas postaci niż wojownik. Był za to jeden z najbardziej klasycznych i przerażających bossów – Butcher. Jego powitalny okrzyk "Ah... Fresh meat!" do dziś powoduje ciarki i wiele wspomnień wśród graczy tej ponadczasowej gry. Były również czary, przedmioty i afiksy, które nie znalazły się w ostatecznej wersji gry. Zmyślni gracze już w 1996 stworzyli również zhackowaną wersję demo, w której można było grać w pierwsze 4 poziomy kościoła, oraz w 2007 wersję ze wszystkimi 16 levelami. Więcej informacji w działach:
· Informacje o Pre-Release Demo
· Niewykorzystane przedmioty
· Bestiariusz - Potwory
· Kapliczki

4. Diablo Battle.net Beta (15 listopada 1996)

Logo Diablo BetaZamknięty beta test z udziałem dokładnie 1 000 graczy. Głównym celem tej wersji gry było przetestowanie trybu multiplayer. Składała się z 5 poziomów. Były to cztery poziomy kościoła (church) i jeden poziom katakumb (catacombs).
Więcej w dziale Diablo Battle.net beta.

5. Diablo (grudzień 1996)

Logo DiabloWychodzi oficjalna i ostateczna wersja Diablo 1. Później pojawiło się kilka łatek (patch) usuwających małe i duże błędy, ale mechanizmy gry, czary, zadania, czy statystki przedmiotów już pozostałe takie same aż do dziś.

Inne działy z sekcji "Ciekawostki ze świata Diablo 1"

· Ciekawostki
· Ewolucja wyglądu Diablo
· Diablo Battle.net beta
· Unikaty wsród unikatów
· Niewykorzystane przedmioty