język: polski
english: coming soon

Podstawowe informacje o Diablo 1

Questy

Zadania, czyli questy, możesz zainicjować poprzez przeczytanie jakiejś księgi w podziemiach, dostać od któregoś z mieszkańców Tristram, lub od jakiejś postaci w podziemiach. Wykonanie zadania wiąże się zawsze z jakąś nagrodą. Nigdy w jednej grze nie występują wszystkie naraz. Warto jeszcze zaznaczyć, że większość questów występuje tylko w trybie Single Player, a te które pojawiają się w Multi Player zazwyczaj różnią się od swoich odpowiedników z gry w trybie dla jednego gracza.


The Butcher

Zlecany przez: Wounded Townsman
Poziom: 2
Nagroda: The Butcher's Cleaver
Przeciwnicy: The Butcher
Uwagi: ten quest występuje w każdej grze w trybie Multi Player, jednak dostajemy tam zamiast The Butcher's Cleaver losowy przedmiot magiczny


Quest Diablo 1 Leżący pod kościołem Wounded Townsman, konając, opowie Ci o tym jak arcybiskup Lazarus zaciągnął mieszkańców Tristram do podziemi, aby odnaleźć zaginionego księcia, i jak później się okazało, zastawił na nich pułapkę. Demon o imieniu The Butcher wyciął prawie wszystkich. Pomścij ich, odnajdź salę pełną ludzkich zwłok i zabij ich oprawcę, aby ich dusze mogły spocząć w spokoju.


Poisoned Water Supply

Zlecany przez: Pepin
Poziom: mini-level "Poisoned Water Supply" (wejście z poziomu 2)
Nagroda: Ring of Truth
Przeciwnicy: Carver(spear) - 20, Devil Kin(miecz) - 11, Flash Clan - 4, Flash Clan Archer - 1
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Jeżeli wylosowałeś ten quest, to woda w fontannie na rynku Tristram będzie żółta, zamiast niebieskiej. Pepin poprosi Cię o odnalezienie źródła, które to dostarcza wodę dla całego miasta. Jego zdaniem woda nie nadaje się do picia, gdyż słudzy Zła mogli zatruć ów źródło. Spiesz się, gdyż zapasy czystej wody nie starczą na długo. Gdzieś na poziomie drugim znajdziesz pęknięcie w ścianie opisane "To a Dark Passage". Wejdź i wybij wszystko co się rusza. Gdy to zrobisz woda zmieni kolor z "trochę" brudnego żółtego na niebieski. Pozostało już tylko wrócić do Pepina i odebrać nagrodę.


The Course of King Leoric

Zlecany przez: Ogden
Poziom: mini-level "Skeleton King's Lair" (wejście z poziomu 3)
Nagroda: The Undead Crown, wiele magicznych przedmiotów ze skrzyń
Przeciwnicy: Skeleton King, chmary przeróżnych gatunków Skeletons
Uwagi: ten quest występuje w każdej grze w trybie Multi Player, jednak nie rozgrywa się w mini-levelu, lecz na poziomie 3 oraz dostajemy tam zamiast The Undead Crown losowy przedmiot magiczny; w trybie Single Player Skeleton King posiada zdolność wskrzeszania zabitych przez nas kościaków


Quest Diablo 1 Ogden opowie Ci część historii króla Leorica, jak brutalnie przeczesywał Tristram w poszukiwaniu porwanego syna, jak z dnia na dzień pogłębiało się jego szaleństwo, jak został zabity i rzucił klątwę na swoich oprawców, i wreszcie jak obudził się z wiecznego snu w swoim grobowcu i dowodzi teraz armią nieumarłych. Ogden poprosi Cię o ukojenie duszy władcy poprzez zniszczenie tej postaci, którą teraz przyjął. Na poziomie trzecim znajdziesz wejście do grobowca ("To King Leoric's Tomb"). Przesuń dwie dźwignie (Lever), aby dostać się do głównej sali. Gdy zabijesz Skeleton King'a, nie zapomnij pozrzucać szkieletów z krzyży, otworzą się wtedy sekretne pomieszczenia ze skrzyniami pełnymi magicznych przedmiotów.


Gharbad the Weak

Inicjowany przez: Gharbad the Weak
Poziom: 4
Nagroda: dwa magiczne przedmioty
Przeciwnicy: Gharbad the Weak
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Gharbad the Weak pochodzi z rasy Goatman i spotkasz go gdzieś na czwartym poziomie. Gdy z nim porozmawiasz, będzie Cię błagał, żebyś go nie zabijał, i że następnym razem da Ci jakiś przedmiot. Gdy odejdziesz i wrócisz, dostaniesz od niego magiczny item, i obieca zrobić następny, jeżeli go nie zabijesz (i tak nie możesz). Przy następnej wizycie powie, że jeszcze nie skończył wyrabiać przedmiotu dla Ciebie. Odejdź i wróć. Teraz powie, że to co zrobił jest za dobre dla Ciebie, i zaatakuje Cię. Zabij go i weź swoją nagrodę.


Ogden's Sign

Zlecany przez: Ogden
Poziom: 4
Nagroda: Harlequin Crest, magiczny przedmiot z ciała Snotspill'a
Przeciwnicy: Snotspill, Dark One(miecz) - 20, Overlord - 5
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Ogden opowie Ci o tym, jak w nocy przyszły jakieś potwory i ukradły szyld (Tavern Sign) jego tawerny. W kościele na poziomie czwartym spotkasz Snotspill'a strzegącego przejścia na poziom 5. Powie Ci, że przepuści Cię, jeśli przyniesiesz mu Tavern Sign, który mają wielkie, ohydne potwory. Ze skrzyni znajdującej sie w pomieszczeniu obok i strzeżonej przez Overlord'y, wyjmij szyld, ale nie oddawaj go Snotspill'owi, lecz zanieś go do Ogdena. Właściciel tawerny powie Ci, że wcale nie musiałeś mu tego przynosić, ale da Ci w nagrodę unikatowy hełm pozostawiony w oberży przez jakiegoś maga. Pozostało Ci już tylko zabicie Snotspill'a i jego małej armii. Gdybyś oddał mu Tavern Sign też by Cię zaatakował, a nie dostałbyś już nagrody od Ogdena.


The Magic Rock

Zlecany przez: Griswold
Poziom: 5
Nagroda: Empyrean Band
Przeciwnicy: praktycznie wszyscy z poziomu 5
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Griswold opowie Ci o karawanie z wschodnich ziem przejeżdżającej kiedyś w okolicach Tristram. Wiozła ona kamień, który spadł z nieba. Ów karawanę napadli i splądrowali jacyś zakapturzeni jeźdźcy, a meteoryt nie został nigdy odnaleziony. Kowal poprosi Cię o odszukanie i przyniesieni tego kawałka skały, i obieca zrobić z niego coś użytecznego. Pozostaje Ci tylko przeszukać poziom 5 i znaleźć Magic Rock lezący na swego rodzaju stoliku. Zanieś meteoryt Griswold'owi, a on, wykorzystując również pierścień, który dostał od babci, zrobi dla Ciebie nagrodę.


Valor

Inicjowany przez: Book of Blood
Poziom: 5
Nagroda: Arkaine's Valour
Przeciwnicy: Horned Demons - 8
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 "...i tak, zamknięte za Gateway of Blood (Brama Krwi) i za Hall of Fire (Sala Ognia), Valor czeka na bohatera Światła, aby się przebudzić..."

Legendy mówią o piedestale wykutym z obsiadianowego kamienia i gotującej się w nim krwi. Są również aluzje do Stones of Blood (Kamienie Krwi), które to otwierają drzwi do antycznych skarbów. Zapewne chodzi o Valor - święta zbroję schowaną w sekretnym skarbcu. Ów zbroja należała do antycznego bohatera o imieniu Arkaine. Był to pierwszy śmiertelnik, który uczestniczył w Wojnie Grzesznych i przegonił Legiony Ciemności z powrotem do Płonących Piekieł. Wiele osób poszukiwało tej zbroi, również Griswold, ale nikomu nie udało się jej odnaleźć. Po przeczytaniu Book of Blood na 5 poziomie przejdź do następnej sali. Umieść, leżący na ziemi, Blood Stone na piedestale obok. Na zewnątrz pomieszczenia w którym jesteś otworzyła się nowa sala. Weź z niej następny Blood Stone i umieść go również na piedestale. Otworzyła się następna sala na zewnątrz. Leżący w niej Blood Stone wrzuć na piedestał, a otworzy się główna sala. Znajdziesz w niej cel tego questu - unikatową zbroję.


The Chamber of Bone

Inicjowany przez: Mythical Book
Poziom: mini-level "The Chamber of Bone" (wejście z poziomu 6)
Nagroda: jeden level czaru Guardian, 6 magicznych przedmiotów
Przeciwnicy: Horror Captains - 45, Unseen - 12, Horned Demons - 9
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player i pojawia się w każdej singleplayerowej grze


Quest Diablo 1 "Za The Hall of Heroes leży The Chamber of Bone. Wieczne potępienie czeka tego, który spróbuje ukraść skarby spoczywające w tej sali."

Przemówił Pan Terroru.

Gdy przeczytasz Mythical Book znajdującą się na szóstym poziomie, uzyskasz dostęp do schodów prowadzących do The Chamber of Bone (wcześniej były za ścianą). Gdy będziesz już w mini-levelu, nie zapomnij użyć dwóch dźwigni do otworzenia sal z magicznymi przedmiotami oraz przeczytaniu Ancient Tome (wyświetli się wtedy "Arcane Knowledge Gained!"), dzięki któremu uzyskasz jeden poziom czaru Guardian, oraz quest zostanie zaliczony.


Halls of the Blind

Inicjowany przez: Book of the Blind
Poziom: 7
Nagroda: Optic Amulet
Przeciwnicy: Illusion Weaver - 17
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Halls of the Blind to miejsce w którym są uwięzione, spowite Ciemnością i cierpiące dusze przeklętych. Przeczytaj Book of the Blind znajdującą się na poziomie 7, a uzyskasz dostęp do Halls of the Blind leżących na tym samym poziomie. Zabij tam wszystkich i podnieś leżący w jednym z pomieszczeń Optic Amulet.


Zhar the Mad

Inicjowany przez: Zhar the Mad
Poziom: 8
Nagroda: dwie księgi losowo wybranych czarów, magiczny przedmiot z ciała Zhar'a
Przeciwnicy: Zhar the Mad
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Zhar the Mad to szalony czarodziej, który ze znanych tylko sobie powodów siedzi zamknięty w pomieszczeniu z magicznymi artefaktami. Gdy z nim porozmawiasz, powie Ci żebyś się wynosił i da Ci na odchodne jedną księgę. Gdy spróbujesz dobrać się do regału z księgami (Bookcase) Zhar niezwłocznie Cię zaatakuje. Zabij go i quest wykonany.


Black Mushroom

Zlecany przez: Adria
Poziom: 9
Nagroda: Spectral Elxir (dodaje 3 punkty do każdego atrybutu)
Przeciwnicy: praktycznie wszyscy z poziomu 9
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Gdy znajdziesz Fungal Tome udaj się z nim do Adrii. Powie Ci, że jest to Book of Reagents (w wolnym tłumaczeniu - Księga Odczynników) i poprosi Cię o znalezienie i przyniesienie dużej, czarnej pieczarki (Black Mushroom), która jest jej potrzebna do przygotowania jakiejś specjalnej mikstury. Znajdziesz ją (pieczarkę) na poziomie 9, na pólku pieczarek (Mushroom Patch). Gdy oddasz ją Adrii, ta bardzo się ucieszy i powie Ci, że Pepin szuka mózgu demona do stworzenia eliksiru zdolnego leczyć zatrutych demonicznym jadem. Poprosi Cię również, abyś przyniósł jej próbkę ów eliksiru, gdy już przyniesiesz Pepin'owi ten mózg. Gdy zejdziesz do podziemi, z pierwszego zabitego potwora "wypadnie" mózg (Brain). Zanieś go Pepinowi, a dostaniesz od niego Spectral Elxir, który zaniesiesz do Adrii. Nie będzie zadowolona, że tak długo to trwało, powie że skończyła już robić swoją miksturę i żebyś sobie zatrzymał elixir Pepina. Wypij go i masz +3 do wszystkich atrybutów.


Anvil of Fury

Zlecany przez: Griswold
Poziom: 10
Nagroda: Giswold's Edge
Przeciwnicy: Obsidian Lord - 10, Night Clan Archer - 8
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Griswold opowie Ci historię o mistycznym kowadle pochodzącym prosto z Piekielnej Kuźni (Hellforge), na którym wykuto wiele potężnych, magicznych broni. Ów kowadło zawiera esencję demonicznego świata, zrobione jest z metalicznych kości demonów, czaszek pięciu najpotężniejszych magów Piekła i runów mocy i chaosu, a jego nazwa to Anvil of Fury (Kowadło Szału). Griswold słyszał, że znajduje się ono gdzieś w podziemiach. Poprosi Cię o odnalezienie go, a w zamian obieca wykuć na nim wspaniałą broń specjalnie dla Ciebie. Anvil of Fury znajdziesz na mniej więcej środku 10 poziomu, na swego rodzaju półwyspie leżącym na jeziorze lawy. Zanieś je do kowala i już następny quest zaliczony i w dodatku niezła nagroda.


Warlord of Blood

Inicjowany przez: Steel Tome
Poziom: 13
Nagroda: 4 sztuki magicznej broni, 2 magiczne zbroje, magiczny przedmiot z ciała Warlord'a
Przeciwnicy: Warlord of Blood, wiele Steel Lord
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Gdy przeczytasz Steel Tome opowiadający o Warlord of Blood, o jego pożądaniu krwi śmiertelnych i Aniołów wypełniającym jego wszystkie myśli i czyny, uzyskasz dostęp do małej sali, której ściany otaczają zejście do poziomu 14. Wystarczy tam wejść, zabić wszystkich Steel Lord, oraz samego Warlord of Blood, i cała zbrojownia należy do Ciebie.


Lachdanan

Inicjowany przez: Lachdanan
Poziom: 14
Nagroda: Veil of Steel
Przeciwnicy: praktycznie wszyscy z poziomu 15
Uwagi: ten quest występuje tylko w trybie Single Player


Quest Diablo 1 Lachdanana spotkasz na 14 poziomie, wygląda jak unikatowy Blood Knight. Opowie Ci skrócona wersję swojego życiorysu, m.in. że był rycerzem króla Leorica, strzegł prawa i porządku, i że ów król, opętany przez złe moce, rzucił na niego klątwę. Powie Ci również, że słyszał o Golden Elixir, który to może znieść klątwę i uwolnić jego duszę. Szukał ów elixiru, jednak bez powodzenia, a jego siły słabną. Poprosi Cię o znalezienie Golden Elixir i obieca w zamian nagrodę. Cel Twojego questu leży gdzieś na 15 poziomie, odnajdź go i przynieś rycerzowi, aby ocalić jego duszę i, co najważniejsze :-) otrzymać jego hełm.


Archbishop Lazarus

Zlecany przez: Cain
Poziom: mini-level "Archbishop Lazarus' Lair" (wejście z poziomu 15)
Nagroda: przedmioty magiczne z ciał unikatowych potworów
Przeciwnicy: Arch-Bishop Lazarus, Red Vex, Blackjade, sporo Hellspawn i Advocate
Uwagi: ten quest występuje w każdej grze w trybie Single Player i Multi Player, jednak w trybie Multi Player nie znajdziesz Staff of Lazarus i nie ma tam mini-levelu, Lazarus jest na 15 poziomie


Quest Diablo 1 Na 15 poziomie znajdziesz Vile Stand (dosłownie tłumacząc - Nędzny Stojak) i zdejmiesz z niego bezużyteczny przedmiot - Staff of Lazarus. Zanieś go do Cain'a. Ten opowie Ci o arcybiskupie Lazarusie, który sprowadził mieszkańców Tristram do podziemi w celu odnalezienia zaginionego księcia Albrechta, jednak okazał się zdrajcą i wyprowadził wszystkich prosto na hordy demonów. Nikt prawie nie przeżył, a ci co przeżyli widzieli jak Lazarus uciekał wgłąb labiryntu. Cain poprosi Cię, nie tyle o zabicie Lazarusa, co o odnalezienie zaginionego księcia. Gdy wrócisz do podziemi, obok ogromnego pentagramu na ziemi pojawi się czerwony portal opisany jako "Portal to the Unholy Altar". Oczywiście nie muszę mówić, że musisz wszystko tam wybić. Skorzystaj z dwóch Book of Vileness, aby wteleportować się w nieodkryte tereny, następnie wróć do miejsca w którym się pojawiłeś po wejściu w portal, aby stamtąd teleportować się prosto do Lazarusa i jego "małej" ekipy. Będzie stał za ołtarzem z zamordowanym w rytuale chłopcem...


Diablo

Zlecany przez: Cain
Poziom: 16
Nagroda: koniec gry
Przeciwnicy: Diablo, Sir Gorash, Black Knight - 1, chmary Blood Knight i Advocate
Uwagi: ten quest występuje w każdej grze w trybie Single Player i Multi Player


Quest Diablo 1 Gdy po zabiciu Lazarusa wrócisz do miasta i porozmawiasz z Cain'em dowiesz się, że chłopak z ołtarza nie był księciem. Dowiesz się również (chociaż pewnie już wiedziałeś :-) że Zło przeciw któremu ruszyłeś to sam Pan Terroru (Lord of Terror) - - Diablo. Nie pozostaje Ci nic innego, jak zejście na poziom 16 i ostateczne rozprawienie się z jednym z trzech najsilniejszych i najstarszych wcieleń Zła. Poziom 16 składa się z czterech wielkich sal. W dwóch z nich znajduje się po jednym Skull Lever (dźwignia z czaszek), w jednej znajdują się dwa Skull Lever i w ostatniej jest sam The Dark Lord wraz ze swoją hordą demonicznych magów i rycerzy. Musisz poprzesuwać wszystkie dźwignie, aby po kolei podostawać się do każdej z sal, aż wreszcie trafisz do tej emanującej największym Złem.

Inne działy z sekcji "Podstawowe informacje o Diablo 1"

· Postacie NPC
· Czary
· Przedmioty
· Unikaty
· Przedmioty magiczne - prefiksy i sufiksy