język: polski
english: coming soon

Informacje dla zaawansowanych

Nielegalne przedmioty

1. Wstęp

Cheatowanie, czyli oszukiwanie było i jest moim zdaniem jednym z największych problemów sieciowej części gry w Diablo. Poza oczywistymi do wykrycia oszustwami typu nieśmiertelność, czy możliwość zabijania innych graczy w mieście, była masa trudniejszych do wykrycia dla niedoświadczonych graczy, oszustw. Do takich oszustw zaliczają się wszelkie sztucznie wygenerowane przedmioty. Bez odpowiedniej wiedzy o mechanice gry, przeciętny gracz nie jest w stanie ich odróżnić od legalnych itemów. Napiszę tu o kilku mniej lub bardziej popularnych nielegalnych przedmiotach z jakimi się spotkałem. Ten artykuł powstał jeszcze w 2001 roku, kiedy to 90% ludzi na Battle.net używało takich przedmiotów. Na forum strony, z której można było pobrać wszystkie te przedmioty, rozpętała się sławna dyskusja "cziter bo z duppami :) czy nie". Wypowiadałem się tam wielokrotnie na temat tego co legalne, a co nie i część tego tekstu to właśnie moje wypowiedzi. Info dla starych graczy: tak, tak mowa o The Sin War :) Duża część wiedzy jest też zaczerpnięta z Jarulf's Guide (przez niektórych zwanego Biblią).

2. Lightforge

Przede wszystkim, jeśli jeszcze ktoś tego nie wie, wszechobecny na battle.net hełm Lightforge to cheat. Nie jest to żaden unikat, w uczciwej grze nigdy czegoś takiego nie znajdziesz. Prawdziwy Lightforge to mace, który miał być nagrodą za zabicie Lazarusa, jednak został wycofany z gry. Z powodu błędu przy duuuużym szczęściu, można go jedynie znaleźć w Single Player, ale oczywiście jako maczugę, a nie hełm.

3. Godly Plate of the Whale

Drugi przedmiot o którym chcę napisać to Godly Plate of the Whale (również bardzo popularny na battle.net). Taka zbroja to również cheat, Diablo jej na pewno nie wygeneruje. Już wyjaśniam dlaczego. W Diablo każdy prefiks i sufiks ma swój Quality Level. Jest to nic innego jak określenie jakości danego prefiksu, czy sufiksu, od której zależy prawdopodobieństwo znalezienia. U Griswolda można kupić przedmioty z prefiksami i sufiksami o Quality Level nie wyższym niż 30. Dlatego niektóre z nich dostępne są tylko u Wirta, gdyż on nie ma żadnych ograniczeń co do najwyższego Quality Level (tak naprawdę limit wynosi 60, ale to tak jak by go nie było, gdyż 60 to najwyższy możliwy Quality Level), a w podziemiach najwyższy możliwy to 34. Dodatkowo Wirt i Griswold mają limit najwyższej ceny odpowiednio - 135 000 i 140 000. Z powodu ograniczeń Quality Level następujące prefiksy i sufiksy dostępne są jedynie u Wirta (w nawiasach podaję Quality Level):

 • Mammoth (35)
 • Whale (60)
 • Holy (35)
 • Godly (60)
 • Weird (35)
 • Strange (60)
 • Champion's (40) (z powodu buga, lepszy prefiks King's (To Hit: + 76%-100%, Dam: +151%-175%) ma Quality Level 28, a powinien mieć więcej niż 40, gdyż czym lepszy prefiks/sufiks tym większa wartość Quality Level)
 • Ruthless (35)
 • Merciless (60)
 • Carnage (35)
 • Slaughter (60)
 • Osmosis (50)
 • Burning (35)
 • Thunder (60)

Można z tego wywnioskować, że Godly Plate of the Whale z powodu Quality Level mogłby pojawić się jedynie u Wirta, jednak kosztowałby dużo, dużo więcej niż 135 000 (limit cenowy Wirta). Przedmioty u Wirta kosztują 150% ceny u Griswolda, tzn. jeśli Griswold sprzedaje coś za 10 000, to u Wirta kupimy to za 15 000. Czyli tak naprawdę najwyższa wartość przedmiotu u Wirta to 90 000, a tyle jest warty pierwszy, lepszy magiczny Full Plate Mail z jednym prefiksem lub sufiksem, więc cena Full Plate Mail z prefiksem i sufiksem o bardzo wysokim Quality Level zapewne przekroczyła by kilkukrotnie ten limit cenowy. Wniosek jest prosty - Godly Plate of the Whale to cheat.

Maksymalny, legalny Full Plate Mail dodający do Armor Class i do Hit Points to Awesome Plate of the Lion.

4. Merciless Bow of the Heavens

Innym cheat'em na który się natknąłem jest Merciless Bow of the Heavens (Damage: 1 - 14 +175 %, +15 To All Attributes). Nie jest on tak popularny jak dwa powyższe przedmioty, ale noszą go niektóre łuczniczki. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być w pełni legalny przedmiot, jednak niestety nim nie jest. Diablo nie wygeneruje takiego przedmiotu, gdyż prefiks Merciless i sufiks Heavens nie mogą znajdować się na tym samym przedmiocie. Jest to spowodowane tym, że gdy gra generuje przedmiot, który ma prefiks i sufiks, to Quality Level jednego z nich może być maksymalnie dwa razy większy niż Quality Level drugiego. Należy zaznaczyć, że nie ma znaczenia czy prefiks, czy sufiks będzie miał większą wartość. I tak, prefiks Merciless ma Quality Level równy 60, a sufiks Heavens - 25. Oczywiście 25 x 2 = 50, czyli 60 z Merciless to za dużo, prefiks występujący w połączeniu z sufiksem Heavens może mieć Quality Level maksymalnie równe 50. Czyli jeśli chcemy, aby był to prefiks dodający do obrażeń, (przypomnę trzy najlepsze:

 • Savage - Damage: + 111-125 %, Quality Level: 23
 • Ruthless - Damage: + 126-150 %, Quality Level: 35
 • Merciless - Damage: + 151-175 %, Quality Level: 60)

to może to być maksymalnie Savage. Dlaczego nie Ruthless ? Ponieważ podobnie jak z Merciless cena tego przedmiotu przekroczyłaby limit cenowy Wirta (135 000) (Merciless Bow of the Heavens kosztowałby u Wirta 180 128 Gold Pieces, Ruthless... trochę mniej, ale nadal więcej niż limit cenowy).

5. King's Sword of Slaughter

King's Sword of Slaughter (+20 to damage, +100% To Hit, +175% Damage) jeśli chodzi o bastard sword (dam: 6-15) to nie możliwe jest znalezienie takiego miecza, gdyż kosztowałby on 151 632 (limit cenowy Wirta - 135 000). Jednak z minimalnymi dostępnymi wartościami dla King's i Slaughter kosztuje on 127 932. Niestety nie potrafię powiedzieć ile maksymalnie mogą wynosić legalne wartości dla King's i Slaughter, ale na pewno są one bliższe dolnego zakresu tych prefiksów i sufiksów.

6. Emerald Shield of Brillance

Emerald Shield of Brillance niestety nie może zostać wygenerowany, gdyż maksymalny prefiks dla Resist All w połączeniu z Brillance to Jade (21-30 %), a nie Emerald.

7. Arch-Angel's Staff of Apocalypse

Taki staff jest legalny, jeśli liczba charges wynosi 8-12. Czar Apocalypse może mieć 32 charges tylko w przypadku Bountiful Staff of Apocalypse. Pomijam, że 255 charges jest zupełnie niemożliwe do wygenerowania przez Diablo, a takie staff'y też można zobaczyć w grze :/

8. Godly Plate of Osmosis / of the Ages

Godly Plate of Osmosis (Armor Class: 75) i Godly Plate of the Ages (Armor Class: 75) - przedmioty z prefiksem Godly, jak wcześniej pisałem są dostępne jedynie u Wirta. Obliczyłem ile kosztowałby Godly Plate (AC: 75) z wartością +171 % AC (najmniejsza, a więc najtańsza, dla Godly) i wyszło mi 136 260, a do tego należy doliczyć 50 %, o które to płacimy więcej u Wirta, i wychodzi 204 390 Gold Pieces (limit cenowy Wirta - - 135 000). Nie muszę chyba nic więcej dodawać - takie zbroje to cheat.

9. Zakończenie

Mam nadzieję, że to co napisałem jest w miarę zrozumiałe. Czasem trzeba przeczytać to kilka razy i wszystko stanie się jasne. Jesli nie wiecie, za co odpowiedzialne są któreś z wyżej wymienionych prefiksów lub sufiksów to zajrzyjcie do działu Przedmioty magiczne - prefiksy i sufiksy.

I jeszcze ostatnia informacja na koniec, jeśli ktoś w internecie daje Wam super przedmioty (nawet jeśli są spoza tej listy) to najczęściej są one zduplikowane lub skopowiane specjalnym programem do oszukiwania. Moja rada, grzecznie podziękujcie i grajcie sobie spokojnie szukając wszystkiego samemu, lub z osobami które nie oszukują. Naprawdę kązdy dobry przedmiot można samemu znaleźć i nie trzeba oszukiwać. A nie ma większej frajdy niż usłyszenie tego magicznego "Piiinnngggg" przy upadającym pierścieniu, pojściu do miasta w celu identyfikacji i zobaczeniu Obsidian Ring of Zodiac :) Tego własnie Wam życzę. Granie z cheatami niszczy zabawę i satysfakcję z gry. :(

Inne działy z sekcji "Informacje dla zaawansowanych"

· Unikat - Civerb's Cudgel
· Life stealing
· Przenoszenie postaci
· Poziomy trudności w single player
· Patche