język: polski
english: coming soon

Diablo Pre-Release Demo

Informacje o Pre-Release Demo

Diablo Pre-Release Demo ujrzało światło dzienne 30 października 1996, czyli na 2 miesiące przed premierą gry. W mieście Tristram były tylko 4 postaci NPC. Dostępny był tylko pierwszy poziom podziemi. Nie było trybu multiplayer, ani innych klas postaci niż wojownik. Były za to czary, przedmioty, grafiki i afiksy, które nie znalazły się w ostatecznej wersji gry. Zaciekawiony? Czytaj dalej.

Ciekawostki ze świata Diablo 1

Informacja

Ten dział zostanie bardzo rozbudowany, na razie informacje zawarte tutaj zostały wycięte z Ciekawostek w niezmienionej formie. Większość zostanie przebudowana.


Spis treści


Smary w Diablo

W pomocy do Diablo Pre-Release Demo znajduje się dowód na to, że w Diablo miały istnieć oleje lub smary (różnie można tłumaczyć słowo oil). Jest tam dział Usable Items w którym jest następujące zdanie: "Potions, elixirs, oils and books are classified as usable items." Nasmarowanie nimi broni lub pancerza zapewne miało zwiększyć damage lub armor class lub durability. Niestety w samym demo nie można ich znaleźć. Poniżej prezentuję przypuszczalny oil oraz kursor, w który miała zamieniać się rękawica (standardowy kursor) w czasie jego użycia.

oil oil

Pasek interfejsu

W Diablo Pre-Release Demo pasek interfejsu (czyli to, gdzie są dwie sfery - Many i Hit Points) sporo różni się od tego z pełnej wersji. Przede wszystkim nie ma pasa. Scrolle i napoje można używać w taki sam sposób jak czary, wyświetlane są one w takim samym kwadratowym polu, tyle że z lewej strony. Poza tym nie ma na nim przycisku Quests, znajduje się on na ekranie informacji o postaci. Aby zobaczyć dokładnie owy pasek powiększ poniższy screen (84,3 Kb) klikając na nim.
Pasek interfejsu.


Book of Identify

W Diablo Pre-Release Demo istnieje Book of Identify!!! Kosztuje 1000 Gold i wymaga 23 punktów magii. W pełnej wersji brak...
book of identify


Prefiksy Spell Cost

Również w Diablo Pre-Release Demo istnieją prefixy do przedmiotów "MONK" oraz "PRIEST". Występują tylko w Staff'ach. Monk's Staff oraz Priest's Staff mają właściwość: Speel Cost, odpowiednio, -10% oraz -25%, czyli czary zużywają odpowiednio mniej Many. W pełnej wersji brak...


Prefiksy Spell Duration

Również w Diablo Pre-Release Demo istnieją prefixy do przedmiotów "GLOWING", "CRYPTIC" oraz "ARCANE". Występują tylko w Staff'ach. Glowing Staff, Cryptic Staff, Arcane Staff mają właściwość: Spell Duration, odpowiednio, +25%, +50%, oraz +100%, czyli czary działające tylko przez jakiś czas (np. Fire Wall), działają odpowiednio dłużej. W pełnej wersji brak...


Czar Blood Ritual

Również w Diablo Pre-Release Demo istnieje czar BLOOD RITUAL. Uzupełnia on Mana kosztem Hit Points. Występuje w wersji książkowej oraz w Staff'ach. Book of Blood Ritual na 1 level, oraz Staff of Blood Ritual wymagają 21 punktów magii. Gdy mamy wyuczony ten czar nie kosztuje on nic Many. Na pierwszym poziomie z 10 Hit Points robi 9 punktów Many. Zapewne na wyższych poziomach jest bardziej wydajny, niestety nie udało mi się nigdy znaleźć więcej niż jednej książki. W pełnej wersji brak...
ikona 1 ikona 2


Większe Tristram?

W Diablo Pre-Release Demo za mostkiem, za domkiem Adrii, jest jeszcze jeden mostek oraz dróżka prowadząca na placyk. Niestety wszystko jest odgrodzone murkiem. W pełnej wersji Diablo nie ma, ani dróżki, ani mostku. Czyżby pierwotnie Tristram miało być większe?


Wirt

W Diablo Pre-Release Demo Wirt, w przeciwieństwie do pełnej wersji, nie siedzi cały czas w mieście, jedynie pojawia się od czasu do czasu. Również asortyment, który sprzedaje jest trochę inny, bo oprócz broni, można np. kupić u niego scrolle, napoje i księgi, poza tym zmienia się praktycznie przy każdej wizycie. A, i jeszcze jedno, przed Wirt'em znajduję się dziura w ziemi, podobna do tej, przez jaką wchodzi się do Hell w pełnej wersji, może tam znika nieletni handlarz... ;-)
wirt i dziura


Inicjator questu z Butcherem

W Diablo Pre-Release Demo jedynym dostępnym Quest'em jest Butcher. Konający pod kościołem mężczyzna inicjuje go, podobnie jak w pełnej wersji gry. Jednak mówi inną kwestię, niż w pełnej wersji, a brzmi ona tak:

Play sound
Please help....! I barely escaped from .......
the Butcher...! He killed .... my wife ... my
children! I beg of you ...... in the name of
God ......... avenge them.........


Punkty doświadczenia

A to wymagania co do punktów doświadczenia w Diablo Pre-Release Demo i, do porównania, z finalnej wersji Diablo. Widać, że w demo dużo mniej wystarcza do zdobycia następnego poziomu postaci, jednak pamiętajmy, że monstery mają więcej hit pointsów w demo niż w ostatecznej wersji (zobacz tutaj).

Level Punkty w Pre-Release Punkty w Diablo
Level 2 540 2 000
Level 3 1 512 4 620
Level 4 3 213 8 040
Level 5 6 104 12 489
Level 6 10 875 18 258

Blood Fountain

W Diablo Pre-Release Demo występuje Blood Fountain. Jednak w przeciwieństwie do tej z finalnej wersji, nie uzupełnia jednego hit pointsa za jedno kliknięcie. Działa tak, że uzupełnia 8 hit points kosztem zabrania 8 punktów many.

Inne działy z sekcji "Diablo Pre-Release Demo"

· Bestiariusz - Potwory
· Niewykorzystane przedmioty
· Kapliczki